Jak se bradavice projevují?

Pravé – obecné bradavice jsou nejznámější. Tvoří hrbolaté útvary drsného povrchu, většinou osamocené. Někdy se ale objeví i ve shlucích, a to kdekoliv na těle. My se zaměříme zejména na ty, které se vyskytují na nohou. Někdy bývají i pod nehty a v jejich okolí. Bradavice na choddlech jsou většinou úporné, jelikož každodenním chozením jsou stále hlouběji zašlapávany dovnitř a jsou často pokryty nánosy ztvrdlé kůže.

Obecné bradavice, postihnou-li plosky nohou, jsou tedy příčinou někdy i velikých strastí. Vlivem tělesné hmotnosti nesměřují k povrchu, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Jsou při chůzi i v klidu mimořádně bolestivé, jako by v kůži vězel hluboký trn. Pro tyto bradavice je kromě bolestivosti charakteristický rohovinový val. Povrch charakterizují drobné tečky načervenalé nebo hnědé barvy. Časem se šíří do plochy až vytvoří mozaikové struktury. Nad povrch kůže nevystupují. Hodně lidí si je obvykle mylně plete s mozoly nebo kuřími oky...

 

Léčba bradavic - šetrná

V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule, citronu, vlaštovičník. Hojně se používá kyselina salicylová a kyselina mléčná v tinkturách a emulzích. Homeopatie spoléhá na místní aplikaci výtažků tuje. Tyto a další prostředky však rozhodně nepatří mezi standardně použitelné, a tak je občas užitečné  raději vyhledat kožního specialistu. Vhodné volně prodejné léky a přípravky na bradavice seženete v lékárně, s jejich výběrem Vám poradí lékárník.

Lze vzniku bradavic zamezit?

Bradavicím lze s úspěchem i předcházet. Nechodit bosa v bazénech, zamezit kontaktu s nemocnými. Pokud bradavice už máte, tak se vyvarujte návštěvy koupališť,  abyste neroznášela nemoc dál. Také je důležité neobouvat si nikdy cizí obuv nebo přezůvky. Užitečná bývá pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch. Pečlivé dodržování čistoty v hygienických prostorách, koupelnách a bazénech je předpokladem toho, že se bradavic vyvarujete.

Jak to řeší lékaři?

"Odborné" ošetření spočívá v aplikaci místních prostředků. Destrukce rozežhaveným drátkem (kličkou elektrokauteru) nebo odstranění ostrou lžičkou jsou většinou povrchní zákroky. Nezanechávají obvykle jizvy a probíhají v místním znecitlivění.

 

Mražení tekutým dusíkem provází vznik puchýře pod bradavicí. Tlak „výpotku,“ někdy s příměsí krve, odloučí novotvar od spodiny. Tento průběh ač zcela obvyklý, Vás může vyděsit. Po určité době puchýř buď praskne nebo se jeho obsah vypustí punkcí. Zhojení bez jizvy nastává do 7 až 10 dnů. Zcela výjimečně - při větším rozsahu onemocnění - je třeba léčebný postup opakovat. Některé bradavice lze beze zbytku odstranit laserem.

 

Pooperační ošetření spočívá ve každodenních sterilních převazech doporučenými přípravky. Účelné jsou večerníkoupele v narůžovělém vodném roztoku manganistanu draselného. Podobně působí obklady nebo omývání odvary klasických (ne ovocných) čajů.

 

Bradavice na ploskách nohou  lékaři často řeší chirurgickou terapií v celkové narkóze. Jelikož je podstatou onemocnění virová infekce, je potřeba i počítat s častější návratem problému. Doporučujeme to tedy řešit šetrněji přírodními prostředky